
EZLabpure™ PVDF Hydrophilic Membrane Filters, 0.45µm, 13 mm Diameter Filter Discs, Non-Sterile,100/PK
PVDF Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PVDF Hydrophilic Membrane Disc Filters have excellent water wettability, providing high flow rate. PVDF membranes are naturally hydrophobic but are modified to a hydrophilic nature, making them useful for a wide range of applications, both aqueous and non-aggressive solvents-based. These membranes are typically low protein binding and are frequently used for sterilizing filtration. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, and 142 mm diameters to support diverse analytical and laboratory filtration applications.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 778-3153-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PVDF |
| Filter Pore | 0.45 µm |
| Filter Diameter | 13 mm |
| Pack Size | 100/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.1 x 2.1 x 1) inches |
| Shipping Weight | 15.69 g / 0.035 lbs |
Original: $92.97
-65%$92.97
$32.54Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PVDF Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PVDF Hydrophilic Membrane Disc Filters have excellent water wettability, providing high flow rate. PVDF membranes are naturally hydrophobic but are modified to a hydrophilic nature, making them useful for a wide range of applications, both aqueous and non-aggressive solvents-based. These membranes are typically low protein binding and are frequently used for sterilizing filtration. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, and 142 mm diameters to support diverse analytical and laboratory filtration applications.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 778-3153-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PVDF |
| Filter Pore | 0.45 µm |
| Filter Diameter | 13 mm |
| Pack Size | 100/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.1 x 2.1 x 1) inches |
| Shipping Weight | 15.69 g / 0.035 lbs |











