
EZLabpure™ PTFE Hydrophobic Membrane Filters,1.2 µm, 142mm Diameter Filter Discs,Non-Sterile,25/PK
PTFE Hydrophobic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PTFE Hydrophobic Membrane Disc Filters are made from pure PTFE membrane bounded to a polypropylene support. The extreme chemical compatibility (pH 1-14) makes them very useful for the filtration of solvents and acids or other aggressive chemicals, for which other membrane filter types are unsuitable. Due to their hydrophobic characteristics, they must be pre-wet with a solvent such as ethanol or methanol before the filtration of aqueous solutions. These filters are ideal for HPLC and organic solvents, air and gas filtration, and aerosol sampling. Available in 0.22 µm, 0.45 µm, and 1.2 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, and 142 mm diameters to support laboratory, industrial, and analytical filtration requirements

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 775-8A51-FLS |
| Filter Material | Hydrophobic PTFE |
| Filter Pore | 1.2 µm |
| Filter Diameter | 142 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (6.2 x 6.2 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 258.276 g / 0.569 lbs |
Original: $389.58
-65%$389.58
$136.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PTFE Hydrophobic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PTFE Hydrophobic Membrane Disc Filters are made from pure PTFE membrane bounded to a polypropylene support. The extreme chemical compatibility (pH 1-14) makes them very useful for the filtration of solvents and acids or other aggressive chemicals, for which other membrane filter types are unsuitable. Due to their hydrophobic characteristics, they must be pre-wet with a solvent such as ethanol or methanol before the filtration of aqueous solutions. These filters are ideal for HPLC and organic solvents, air and gas filtration, and aerosol sampling. Available in 0.22 µm, 0.45 µm, and 1.2 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, and 142 mm diameters to support laboratory, industrial, and analytical filtration requirements

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 775-8A51-FLS |
| Filter Material | Hydrophobic PTFE |
| Filter Pore | 1.2 µm |
| Filter Diameter | 142 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (6.2 x 6.2 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 258.276 g / 0.569 lbs |











