
EZLabpure™ PP Hydrophilic Membrane Filters, 0.45 µm, 25 mm Diameter Filter Discs, 50/PK
PP Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PP Hydrophilic Membrane Disc Filters are a preferred choice for HPLC applications. This plastic polymer has very good resistance to a broad range of chemicals even at high temperatures, making it adaptable for applications ranging from air filtration. These filters are suitable for aqueous and organic solvent filtration, depth filtration, sterilizing gases, and trapping aqueous aerosols, and air and gas venting. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to accommodate diverse analytical and laboratory requirements.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77B-3252-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PP |
| Filter Pore | 0.45 µm |
| Filter Diameter | 25 mm |
| Pack Size | 50/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.2 x 3.3 x 1) inches |
| Shipping Weight | 21.25 g / 0.047 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PP Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PP Hydrophilic Membrane Disc Filters are a preferred choice for HPLC applications. This plastic polymer has very good resistance to a broad range of chemicals even at high temperatures, making it adaptable for applications ranging from air filtration. These filters are suitable for aqueous and organic solvent filtration, depth filtration, sterilizing gases, and trapping aqueous aerosols, and air and gas venting. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to accommodate diverse analytical and laboratory requirements.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77B-3252-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PP |
| Filter Pore | 0.45 µm |
| Filter Diameter | 25 mm |
| Pack Size | 50/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.2 x 3.3 x 1) inches |
| Shipping Weight | 21.25 g / 0.047 lbs |











