
EZLabpure™ PES Membrane Hydrophilic Filters, 0.22 µm, 47 mm Diameter Filter Discs, Non-Sterile 50/PK
PES Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PES Hydrophilic Membrane Disc Filters offers very low protein affinity, high permeability, long operational lifespan due to its high throughput, and minimal extractable levels. Because of its hydrophilic surface, it performs efficiently with a wide range of liquid media as well as dry gas streams, making it adaptable for multiple environments. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to support a wide range of laboratory and analytical filtration requirements. All materials comply with USP Class VI Standards.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 771-2652-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PES |
| Filter Pore | 0.22 µm |
| Filter Diameter | 47 mm |
| Pack Size | 50/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.5 x 4.7 x 1) inches |
| Shipping Weight | 44.88 g / 0.099 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
PES Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ PES Hydrophilic Membrane Disc Filters offers very low protein affinity, high permeability, long operational lifespan due to its high throughput, and minimal extractable levels. Because of its hydrophilic surface, it performs efficiently with a wide range of liquid media as well as dry gas streams, making it adaptable for multiple environments. Available in 0.22 µm and 0.45 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to support a wide range of laboratory and analytical filtration requirements. All materials comply with USP Class VI Standards.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 771-2652-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic PES |
| Filter Pore | 0.22 µm |
| Filter Diameter | 47 mm |
| Pack Size | 50/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.5 x 4.7 x 1) inches |
| Shipping Weight | 44.88 g / 0.099 lbs |











