
EZLabpure™ Nylon Hydrophilic Membrane Filters, 0.22 µm, 142 mm Diameter Filter Discs,Non-Sterile, 25/PK
Nylon Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ Nylon Hydrophilic Membrane Disc Filters are recommended for particle removing filtration for water, aqueous solutions and solvents for analytical determinations such as HPLC, as well as for the filtration of these liquids. These filters are hydrophilic and suitable for HPLC sample preparations, sterile filtration of aqueous and solvent solutions, and clarification and particle removal. Available in 0.22 µm, 0.45 µm, 0.8 µm, and 1.2 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, 142 mm, and 293 mm diameters to support a wide range of filtration requirements

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 774-2A51-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic Nylon |
| Filter Pore | 0.22 µm |
| Filter Diameter | 142 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (6.2 x 6.2 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 215.23 g / 0.475 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Nylon Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ Nylon Hydrophilic Membrane Disc Filters are recommended for particle removing filtration for water, aqueous solutions and solvents for analytical determinations such as HPLC, as well as for the filtration of these liquids. These filters are hydrophilic and suitable for HPLC sample preparations, sterile filtration of aqueous and solvent solutions, and clarification and particle removal. Available in 0.22 µm, 0.45 µm, 0.8 µm, and 1.2 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, 90 mm, 142 mm, and 293 mm diameters to support a wide range of filtration requirements

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 774-2A51-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic Nylon |
| Filter Pore | 0.22 µm |
| Filter Diameter | 142 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (6.2 x 6.2 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 215.23 g / 0.475 lbs |











