
EZLabpure™ Mixed CE(Cellulose Ester) Hydrophilic Membrane Filters, 0.8µm, 13mm Diameter Filter Discs, Non-Sterile,100/PK
MCE Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ Mixed Cellulose Ester (MCE)are biologically inert and one of the most widely used membranes in research applications. These filters are characterized by a smoother and more uniform surface than pure nitro cellulose filters, providing superior flow rates. They can withstand autoclaving temperatures up to 130°C without adversely affecting bubble point, flow rate, or microbiological recovery. These filters are widely used in analytical and research applications, sterilizing biological fluids, and microbiological testing. Available in 0.2 µm, 0.45 µm, and 0.8 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to support a wide range of laboratory and analytical filtration requirements.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77D-6153-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic Mixed CE(Cellulose Ester) |
| Filter Pore | 0.8 µm |
| Filter Diameter | 13 mm |
| Pack Size | 100/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.1 x 2.1 x 1) inches |
| Shipping Weight | 15.69 g / 0.035 lbs |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MCE Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ Mixed Cellulose Ester (MCE)are biologically inert and one of the most widely used membranes in research applications. These filters are characterized by a smoother and more uniform surface than pure nitro cellulose filters, providing superior flow rates. They can withstand autoclaving temperatures up to 130°C without adversely affecting bubble point, flow rate, or microbiological recovery. These filters are widely used in analytical and research applications, sterilizing biological fluids, and microbiological testing. Available in 0.2 µm, 0.45 µm, and 0.8 µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 13 mm, 25 mm, 47 mm, and 90 mm diameters to support a wide range of laboratory and analytical filtration requirements.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77D-6153-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic Mixed CE(Cellulose Ester) |
| Filter Pore | 0.8 µm |
| Filter Diameter | 13 mm |
| Pack Size | 100/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (2.1 x 2.1 x 1) inches |
| Shipping Weight | 15.69 g / 0.035 lbs |











