
EZLabpure™ CN Hydrophilic Membrane Filters, 0.8µm, 293mm Diameter Filter Discs,Non-Sterile, 25/PK
CN Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ CN Hydrophilic Membrane Disc Filters are recommended for routine laboratory applications involving aqueous solutions. Featuring narrow pore size distribution, these filters ensure improved surface capture and analysis with low levels of extractables, making them a reliable choice for particle counting in liquids and aerosols. Available in 0.22µm, 0.45µm, and 0.8µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 25mm, 47mm, 90mm, 142mm, and 293mm diameters to support a wide range of laboratory filtration, microbiological testing, and general sample preparation applications.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77E-6B51-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic CN |
| Filter Pore | 0.8 µm |
| Filter Diameter | 293 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (12.4 x 12.4 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 904 g / 1.993 lbs |
Original: $272.71
-65%$272.71
$95.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CN Hydrophilic Membrane Disc Filters - EZLabpure™
EZLabpure™ CN Hydrophilic Membrane Disc Filters are recommended for routine laboratory applications involving aqueous solutions. Featuring narrow pore size distribution, these filters ensure improved surface capture and analysis with low levels of extractables, making them a reliable choice for particle counting in liquids and aerosols. Available in 0.22µm, 0.45µm, and 0.8µm pore sizes, these non-sterile filter discs are offered in 25mm, 47mm, 90mm, 142mm, and 293mm diameters to support a wide range of laboratory filtration, microbiological testing, and general sample preparation applications.

| ITEM | VALUE |
| Manufacturer | Foxx Life Sciences |
| SKU/Product Code | 77E-6B51-FLS |
| Filter Material | Hydrophilic CN |
| Filter Pore | 0.8 µm |
| Filter Diameter | 293 mm |
| Pack Size | 25/PK |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | (12.4 x 12.4 x 1.58) inches |
| Shipping Weight | 904 g / 1.993 lbs |











